Poniżej zebraliśmy często pojawiąjące się pytania. Lista pytań będzie stale uaktualniana.

najczęściej zadawane pytania, wyjaśniamy, objaśniamy.

Jaki jest czas na rozpatrzenie złożonej reklamacji?

To zależy z jakiego tytułu została złożona reklamacja. Jeśli powołaliśmy się na rękojmię jako klient indywidualny, czas na rozpatrzenie roszczenia wynosi 14 dni. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to termin na ustosunkowanie się do złożonego roszczenia, a nie czas na zakończenie postępowania reklamacyjnego. W przypadku zakupu na firmę, okres ustosunkowania się do roszczenia określony jest jako “niezwłocznie”.

Jeśli reklamacja złożona została z tytułu gwarancji producenta, nie ma ustawowego terminu zakończenia postępowania reklamacyjnego, jednak bardzo często producent określa ten termin w książeczce lub notce określającej podstawowe warunki gwarancji.

Czym się różni rękojmia od gwarancji?

Rękojmia i gwarancja to dwie podstawy złożenia reklamacji. Za  reklamację złożoną z tytułu gwarancji odpowiada  producent sprzętu. Rękojmia natomiast określa odpowiedzialność sprzedawcy za wady produktu bądź produkt niezgodny z umową kupna-sprzedaży.

Czy mogę złożyć dwie reklamacje jednocześnie, jedną z tytułu rękojmi, drugą z tytułu gwarancji?

Złożenie dwóch reklamacji w jednym czasie nie jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że złożenie reklamacji z jednego tytułu, nie zabiera konsumentowi prawa do skorzystania z drugiego trybu postępowania reklamacyjnego. Musi się to jednak odbyć po zakończeniu pierwszej reklamacji.

Czy muszę zachować oryginalne opakowanie produktu na okres gwarancji?

Nie, nie jest to konieczne. Pamiętaj jednak, że jeśli producent wymaga wysyłki produktu, jego zapakowanie i właściwe zabezpieczenie pozostaje po Twojej stronie.