Wielu z nas spotyka się z odmowną odpowiedzią na złożoną reklamację. W większości przypadków mamy poczucie braku słuszności podjęcia takiej a nie innej decyzji przez drugą stronę. Bez względu na to jednak wiele z nas się zniechęca i poddaje, tym samym akceptując werdykt gwaranta lub sprzedawcy jakim jest odrzucona reklamacja. Bardzo często jest to błąd, ścieżka reklamacyjna nie jest jeszcze zamknięta. Warto o tym pamiętać i wykorzystać wszystkie możliwości jakie otwiera przed nami polskie prawo konsumenckie. Każde postępowanie reklamacyjne jest inne, dlatego też musimy rozważyć różne rozwiązania, w zależności od sposobu złożenia reklamacji. Pamiętaj! Odrzucona reklamacja nie oznacza, że sprawa została definitywnie zakończona!

Odrzucona reklamacja nie oznacza końca ścieżki reklamacyjnej.

1. Odrzucono moją reklamację złożoną u producenta sprzętu z tytułu gwarancji

W takiej sytuacji możemy złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie reklamacji z tego samego samego tytułu prawnego lub złożyć drugą reklamację tym razem z tytułu rękojmi. Więcej o rękojmi tutaj.

2. Odrzucono moją reklamację złożoną z tytułu rękojmi

Podobnie jak w sytuacji nr 1 możemy wnioskować o ponowne rozpatrzenie reklamacji z tego samego tytułu prawnego lub złożyć drugą reklamację korzystając z drugiego trybu (w tym wypadku będzie to gwarancja producenta).

3. Składałem reklamację korzystając zarówno z rękojmi jak i gwarancji producenta. Obie zostały odrzucone. Co mogę jeszcze zrobić?

W takim wypadku, jeśli mamy poczucie, że wada nie powstała z naszej winy, powinniśmy skontaktować się z rzecznikiem praw konsumenta. Bezpłatną, indywidulaną pomoc można uzyskać na Infolinii Konsumenckiej pod nr telefonu: 801 440 220 lub 22 290 89 16 (infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00).